KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12555214
*
nr 1255 5214
Carl Luthander
(1879-1967), Sverige
Oljemålning, Stockholm, "Utsikt Skinnarviksberget", signerad. Olja på duk, 38x40
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 maj 2019
kl 18:43:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/5 12:09:53
1
Vinnande bud
18/5 12:29:17
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Carl Luthander
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl luthander olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:50
*
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Carl Luthander
nr 1255 5214
Carl Luthander
(1879-1967), Sverige
Oljemålning, Stockholm, "Utsikt Skinnarviksberget", signerad. Olja på duk, 38x40
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 maj 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/5 12:09:53 | 1 | Vinnande bud |
18/5 12:29:17 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Carl Luthander
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl luthander olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:50